מאמרים וחדשות > סוגי לבידים וחומרי גלם חדישים

סוגי לבידים וחומרי גלם שונים - DreamWood כאן בשבילכם

 

דמיינו לעצמכם שאתם הולכים בתוך גן מלא בעצים מכל הסוגים. מסביבכם תוכלו לראות אלון, צפצפה, זית, אשוח וסוגי עצים נוספים פזורים במרחב. עכשיו הפכו את הדמיון למציאות ותוכלו לראות שהגעתם לאולם תצוגה לקראת בחירת חומרי הגלם שמתאימים אישי לכם. איך ניתן לבחור מבין השפע העצום המצוי בכל פינה? לכל חומר גלם ישנם יתרונות וחסרונות, וכדאי להכיר אותם כדי לעשות תהליך בחירה מושכל. אם אתם צריכים מעט עזרה בתהליך, זה הזמן לקרוא את המדריך שהכנו במיוחד בשבילכם.

 

לוחות צפצפה
מדובר על הלביד הבסיסי ביותר. הצפצפה היא חומר רך מאוד, ולכן הלביד נחשב קל משקל במיוחד. בכדי שלביד ייחשב איכותי יש צורך בתשע שכבות, אך בלביד הצפצפה מספר השכבות הוא קטן יחסית.

 

לוחות גבון (אוקומה)
הלביד מוכן מעץ הגבון או האוקומה (שם שונה לאותו העץ). הצבע המאפיין של לביד זה הוא אדום, פנים וחוץ. אם החלטתם להשתמש בלביד גבון, יש לברר היטב אלו לבידים אתם מקבלים, מאחר ומעץ האוקומה ניתן להכין לבידים ברמה הגבוהה ביותר הקרויים לביד אדום או באיכות ירודה הקרויים לרוב לביד Twin.

 

לוחות בירץ' (ליבנה)
לביד הבירץ' קיבל את שמו מעץ הליבנה ממנו הוא מיוצר. לביד זה הוא רב שכבתי – העשוי ממספר רב של שכבות אחידות, תכונה המקנה ללבידים אלו עמידות גבוהה במיוחד. המראה והמרקם של לבידי הבירץ' נעימים ויפים, כך שניתן להשתמש בהם אפילו כמשטחים ודפנות חשופים, ללא ציפוי נוסף. היתרונות הללו מאפשרים למצוא את לבידי הבירץ' כמעט בכל מקום ובעובי משתנה בהתאם לצרכים.

 

לוח פנל - לוחות נגרים
לוח העשוי מלוחות צרים המוצמדים זה לזה בעזרת טמפרטורה ולחץ גבוהים, כאשר סביבם ישנה תחימה של שתי פלטות עץ. לוחות הנגרים מתאפיינים בהתנגדות טובה לכיפופים ובחוזק יחסי. לרוב יהיו מורכבים משלוש שכבות. שימושו העיקרי הוא ייצור דלתות לארונות, המשתמשים ביתרונות של הלוחות.

 

לוחות MDF, MDF ירוק ו- HDF
שלושת סוגי הלבידים הללו אמנם בעלי שמות שונים, אך כולם בני דודים מאותה המשפחה. השם MDF  בא לייצג ראשי תיבות באנגלית: Medium Density Fiberboard, כאשר הכוונה היא ללוחות סיבים בעלי צפיפות בינונית. את לוחות ה-MDF  מייצרים משאריות של עצים מנוסרים אשר עוברים תהליך של ניפוי וסינון. לאחר תהליך זה נשארים לעבוד עם סיבים עדינים אשר מיובשים בתנורים מיוחדים ומוכנסים לשרף, ואת התערובת הזו מכניסים לתבניות ייעודיות ודוחסים בטמפרטורה ולחץ גבוהים במיוחד ואז ניתן לראות את המשטח החלק שנוצר. MDF  ירוק שונה מחברו הרגיל בכך שהוא מעכב בעירה ודוחה רטיבות מה שמעלה את איכותו אך גם את מחירו. לוחות ה-HDF  נחשבים לחזקים יותר וניתן לראות זאת משמם (החלפת M של medium ב-H  של high). בלוחות אלו ניתן להשתמש לציפוי, ייצור רהיטים ודלתות ואפילו לריצוף.

 

מזונית
כדי ליצור את לוחות המזונית בתחילה כותשים את העץ לשבבים. לאחר סיום הכתישה מעבירים את השבבים בלחץ גבוה במיוחד של אדים ובאמצעות חומרים כימיים נוצרת עיסה מיוחדת אותה מניחים על רשת ברזל. בעזרת ליגנין (חומר טבעי של העץ) מתאחדת העיסה, ולאחר טמפרטורה ולחץ גבוהים במיוחד נוצרים לוחות המזונית. שימושם העיקרי הוא לתחתיות – מגירות ומיטות ואף לחלקם האחורי של ארונות.

 

סיבית
מוכרת גם בשם שבבית או שבבית אירופאית דחוסה. את הלבידים הללו מייצרים משבבים עדינים אשר עוברים תהליך עיבוד והכנה עם שרף ולאחר אידוי וטיפול בלחץ וטמפרטורה גבוהים הופכים להיות הלבידים עצמם. אם מסתכלים עליהם מהצד עדיין ניתן לראות את השבבים המרכיבים אותם. השימוש בלבידים אלו יכול להיות ארונות, רהיטים, מטבחים וציפויים שונים.

 

לביד במבוק
קני הבמבוק נחשבים לחומר אקולוגי במיוחד, והשימוש בהם הופך להיות נרחב יותר בשנים האחרונות. ניתן לייצר מהבמבוק כול רהיט ומשטח אותו תרצו החל ממשטחי עבודה וכלה בקנטים. מומלץ לבחון היטב את מידת הניסיון שיש ליצרן הרהיטים עם במבוק, כך שתוכלו לקבל תוצאה משביעת רצון.

 

לביד דורה
לביד הדורה נקרא כך על שם דגן הדורה אשר מגבעוליו מיוצרים הלוחות. בעזרת שרף מיוחד וללא צורך בחומרים כימיים נוספים נוצרים הלוחות אשר נחשבים לחזקים אך קלי משקל ויכולים להחליף כל עץ בקלילות. את לבידי הדורה ניתן להפוך לבטיחותיים בעזרת מעכבי בעירה מיוחדים. שימושים בהם נעשים ברצפות, ציפויים, חיפויי קירות ועוד.

 

לביד קוקוס
את לבידי הקוקוס מייצרים מקליפות הפרי בתוספת של שרף ייחודי וללא תוספות של חומרים כימיים שונים. הלביד נחשב ידידותי לסביבה מאחר ומדובר על קליפות קוקוס ללא שימוש, כאשר הפרי גדל יחסית במהירות והניצול שלו הוא מקסימאלי. בלבידים אלו משתמשים בפרויקטים ירוקים רבים וניתן להפוך אותם למעכבי בעירה בעזרת חומרים ייחודיים. שימושם יכול להיות בתחום הרהיטים, חיפוי הקירות ולעיצוב פנים.

 

לביד בוצ'ר בלוק
הייצור של לביד בוצ'ר בלוק משתמש בחתיכות עץ שלמות שנחתכו ועברו דרגות שונות של עיבוד וגימור. כך נוצר משטח גולמי עם הטקסטורה של העץ עצמו אותו ניתן ללטש, לעבד ולשמן כך שניתן יהיה להשתמש בו. בעבר היה מקובל לשימוש אצל קצבים (ומשם קיבל את שמו), אך כיום מבוקש לעבודה כמשטח עבודה נייד או במטבחים כמשטח עבודה. נחשב ידידותי לסביבה, מאחר ובעזרתו ניתן להשתמש בחתיכות עץ שונות, תהליך הייצור שלו פחות מזהם ולאחר סיום השימוש הוא מתכלה באופן טבעי.

 

לביד לאמי
בשיטת הלאמי (laminated) מדביקים זו אל זו חתיכות עץ קשות וכך מקנים למשטח המחובר חוזק מיוחד ובנוסף טקסטורות ייחודיות הנובעות מההדבקה והחיבור. ניתן להשתמש לפלטות לשולחנות עץ, משטחי עבודה, ריהוט ולמטבחים. לביד זה נחשב למבוקש במיוחד בזכות העובדה שהעץ נוח לעבודה וזמין במיוחד.

 

הפורמייקה
בעבר נחשבה פורמייקה לחומר גלם נחות, אך עם התקדמות השנים והטכנולוגיה כבשה הפורמייקה בסערה את מקומה בעולם הרהיטים וכיום היא נחשבת למוצר מבוקש במיוחד. את הפורמייקה מכינים משכבות של נייר אריזה אשר נכבשים במלמין בלחץ גבוה וכך יוצרים את הלוח המוכר. בפורמייקה ישנה שכבה פנימית אשר בדרך כלל צבעה חום כהה והשכבה החיצונית תלויה במזמין המוצר, אך אפשרי גם בגוף פורמייקה חסינת אש, כימיקלית למעבדות, מונו גון (מיוצרת כולה מאותו גוון). אחד היתרונות הבולטים של הפורמייקה היא האפשרות לבצע עיצוב אישי מיוחד. תוכלו לעצב את הארונות כפי ראות עיניכם- אפילו עם ציור שילדכם צייר אם תהיו מעוניינים בכך. מעבר לכך, כיום קיימת שיטה חדשנית הקרויה "ננו לייזר בפורמייקה" המאפשרת ייצור של פורמייקה איכותית, לא דוהה, נוחה לעבודה, עמידה לשריטות לאורך זמן וקלה במיוחד לניקוי. הגימור סביבה נראה טבעי לחלוטין ואפילו את הדבקת הקנטים מבצעים בעזרת לייזר כך שהמראה נקי במיוחד.

 

לוחות דקורטיביים
לוחות אלו נעשים במיוחד על פי הזמנת הלקוח. במידה ואתם מעוניינים להעביר תחושה של קור, חום, זרימת מים או אפילו לייצר לוח עץ דקורטיבי לטעמכם – הדבר אפשרי. הלוחות הללו מיוצרים בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומגיעים בצבעים ובצורות בהם אתם מעוניינים, תוך כדי התאמה לצרכים ולעיצוב שלכם. את הלוחות מכינים לפי המידות המבוקשות ועל פי בחירה מבין מגוון האפשרויות הקיימות. טכנולוגיה נוספת בתחום היא ה-High Gloss, לוחות אקריליים דקורטיביים אשר מייתרים את השימוש בזכוכית. הלוחות הללו מבריקים, מעניקים השתקפות ומגדילים את המרחב והופכים את המרחב לבטוח יותר ללא שימוש מיותר בזכוכית.

 

מעוניינים ביעוץ וליווי אדריכלי מלא בנושא בחירת חומרי גלם וגמר? 
ב- DreamWood תוכלו ליהנות מחוויה ייחודיות ללא פשרות לכול חלל ובית.